Jak wybrać wrzeciono CNC – poradnik

Nie jest wcale tak łatwo wybrać idealne wrzeciono do obrabiarki CNC, tym bardziej, że na rynku jest dostępnych naprawdę wiele rozwiązań i można się niekiedy w tym wszystkim pogubić. Co prawda, do wycinania czegoś w płytach wiórowych czy sklejce wystarczy najzwyklejsze wrzeciono szczotkowe, które jest zamknięte w plastikowej obudowie. Niemniej jednak do zastosowań profesjonalnych, gdzie liczy się precyzja i wytrzymałość już się niestety nie będzie ono nadawało.

Do wrzecion o zdecydowanie lepszych parametrach można zaliczyć wrzeciona bez szczotkowe, czy też indukcyjne, albo na łożyskach kulkowych i zawsze mają metalową obudowę.

Zawsze należy zwracać uwagę na obroty wrzeciona, na których jest ono zdolne do pracy. Jednakże musisz wiedzieć również, iż nie jest powiedziane, że wrzeciono musi koniecznie działać właśnie na takich obrotach jakie ma napisane na tabliczce znamionowej. Zawsze obroty można regulować poprzez falownik.

Obecnie jednak nie ma idealnego wrzeciona, które nadawałoby się do każdego materiału. Warto wiedzieć, że im większa będzie moc wrzeciona, to zawsze będą występowały w nim większe średnice łożysk, co z kolei może przyczyniać się do zmniejszenia prędkości obrotowej. Dodatkowo większe średnice łożyska sprawiają, że wraz z rosnącą siła odśrodkową kulki mocniej naciskają na bieżnie, co powoduje powstawanie wyższej temperatury. Można temu zapobiegać poprzez stosowanie kulek ceramicznych w łożyskach.

Na wysokie obroty można sobie pozwolić w przypadku obróbki aluminium, drewna, czy materiałów kompozytowych. Z kolei jeśli chodzi o obroty niższe, to najlepiej stosować je ogólnie przy obróbce stali. W szczególności w przypadku tworzyw termoplastycznych czy stali nierdzewnej.

Pamiętaj także o tym, że jeśli masz zamiar wiercić głównie w stali, to wybierz wrzeciono o większej mocy. Warto zawsze inwestować w sprawdzone rozwiązania pochodzące od topowych producentów, ponieważ ich wrzeciona mogą oferować żywotność nawet do 10 lat.