Rodzaje obróbki metali – obróbka skrawaniem

 

Bez obróbki skrawaniem nie miało by racji bytu wiele urządzeń, w których to właśnie stosuje się elementy będą efektem obrabiania ich na maszynach CNC. Jest to nic innego, jak technika wytwarzania elementów poprzez ich skrawanie za pomocą specjalnych maszyn. Najprościej rzecz ujmując, jest to usunięcie części materiału, celem odpowiedniego wyrzeźbienia danego elementu. Poniżej opisujemy cztery najbardziej popularne rodzaje takiej obróbki.

Pierwszym z nich jest obróbka wiórowa, która polega na tym, iż materiał jest skrawany narzędziami o specjalne dobranym kształcie i geometrii. Przeważnie wykorzystuje się tutaj nóż tokarski lub frez. Usuwają one zbędny materiał poprzez wiercenie, frezowanie czy toczenie, w efekcie czego powstają wióry.

Innym rodzajem obróbki może być obróbka ścierna polegająca na wykonywaniu skrawania materiału za pomocą specjalnych ziaren ściernych, które są związane spoiwem lub luźne.
Popularna jest także obróbka ubytkowa, gdzie z kolei następuje usunięcie danej partii materiału z przedmiotu, który jest obrabiany np. przez zastosowanie obróbki erozyjnej.
Obróbka obwiedniowa jest taką, w której to zarys obrabianego w danym momencie przedmiotu jest zarysem do kolejnych krawędzi leżących stosunkowo blisko siebie. Przeważnie jest stosowana przy produkcji kół zębatych.

This article has 2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>