Frezowanie – rodzaje i podział frezów

Frezowanie polega na obróbce ubytkowej przedmiotu. Obróbki skrawaniem dokonuje się przy pomocy narzędzia jedno lub wieloostrzowego – frezy. Narzędzie obraca się wokół własnej osi, a przedmiot jest przesuwany. W bardziej skomplikowanych maszynach, ruch przedmiotu może odbywać się w aż pięciu osiach, z jednoczesnym ruchem frezy. Kluczowe znaczenia dla rezultatu prac ma rodzaj zamontowanego narzędzia.

Od czego zależy rodzaj frezów?

Przy pomocy frezarki można dokonać obróbki płaszczyzn, a także wykonać rowki, nacinanie gwintów, czy też wytworzyć koła zębate, a nawet uzyskać przedmioty o zindywidualizowanym, dowolnym kształcie (np. wykorzystywanych w projektach prototypowych). To jaki rezultat chcemy uzyskać, jest tylko jednym z czynników wpływających na wybór narzędzia. Bardzo ważne jest też to, jaki materiał będzie podlegał obróbce oraz jakie ma możliwości maszyna np. w zakresie obrotów frezy i sztywności. Dlatego wybór nie jest łatwy i wymaga wiedzy oraz praktyki. 

Rodzaje frezów.

Przede wszystkim podział frezów należy przeprowadzić ze względu na materiał z jego są wykonane. Najpopularniejsze są narzędzia wytworzone z węglika spiekanego i stali szybkotnącej (HSS), występują też wersje ze stali proszkowej (PM), czy też stali kobaltowej (HSS-E lub HSS-Co) lub z płytką diamentową (PKD lub DIA). Wybory materiału, z jakiej wykonane są frezy, należy dokonać z uwzględnieniem charakterystyki obrabianego materiału oraz konkretnej maszyny. Kolejne podziały wynikają z kształtu frezów oraz geometrii ostrzy. Odmian jest co najmniej kilkanaście – frezy walcowe, czołowe, tarczowe, kątowe, do gwintów, czy modułowe. Frezy występują też w różnych rozmiarach od 2 mm (np. do dorabiania kluczy), aż do ponad 30 mm. Na rodzaj narzędzia wpływa też ilość ostrzy – na jednym trzpieniu może być od 1 do 6 ostrzy. Przy większej ilości ostrzy istnieje problem z odprowadzaniem skrawanego materiału, który może się zlepiać, powodując nieprecyzyjną obróbkę. Istnieje też podział na frezy z ostrzem centralnym lub bez. Frezy z ostrzem centralnym są droższe, ale dają większe możliwości. Wytwarzane są frezy z dodatkowym pokryciem, czy do obróbki zgrubnej – ostrza mają dodatkowe nacięcia kruszące wióry i niwelujące drgania. Mądrym wyborem ze względu na koszty, są frezy modułowe – składane i nasadzane. Przy zastosowaniu jednego trzpienia, można uzyskać wiele rezultatów – dokładając potrzebne zakończenia narzędzia. Jedna maszyna może zatem wykonać wiele różnorakich elementów, operator musi zatem umieć dokonać wyboru właściwego narzędzia, do zakładanego rezultatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *